top of page

GAME, SET, BABY - REVOLUČNÍ MATEŘSKÝ FOND WTA

  • Obrázek autora: Bára Straková
    Bára Straková
  • 4. 4.
  • Minut čtení: 3

Profesionální tenistky budou mít poprvé v historii díky WTA přístup k propracovanému systému podpory mateřství. Nový program s názvem WTA Maternity Fund, který vznikl ve spolupráci s globálním partnerem Public Investment Fund (PIF), nabízí hráčkám praktickou i finanční pomoc při zakládání nebo rozšiřování rodiny.


Tenistky si nově mohou vyčerpat až 12 měsíců placené mateřské dovolené a 2 měsíce placené rodičovské dovolené, a to i v případě adopce. Program navíc zahrnuje granty na zachování plodnosti, například na zmražení vajíček či embryí, nebo na umělé oplodnění.

Tato iniciativa pomáhá hráčkám lépe sladit profesionální kariéru s osobním životem a posílá jasný vzkaz: mateřství a vrcholový sport se nevylučují.


Mateřský fond PIF WTA je vůbec prvním programem svého druhu v ženském profesionálním sportu, který je zcela financovaný externím partnerem – konkrétně saúdskoarabským Public Investment Fund (PIF). Tento krok je součástí širší snahy podpořit tenistky v tom, aby mohly dál budovat kariéru a zároveň zvládat nároky rodinného života.


Na rozdíl od týmových sportů, jako je fotbal, kde jsou sportovci často zaměstnanci klubů, jsou tenistky nezávislé profesionálky, a proto nemají automaticky nárok na výhody, jako je třeba mateřská dovolená. WTA tímto fondem vyplňuje tuto mezeru a nastavuje nový standard péče o své hráčky.


Aby mohla tenistka fond využít, musí splnit určité podmínky, například odehrát určitý počet turnajů WTA, především těch vyšší kategorie. Součástí podpory je i možnost zažádat o tzv. Special Ranking – tedy speciální žebříček, který chrání její pozici během mateřské pauzy. Díky tomu se může po návratu na kurty opět zapojit do turnajů na stejné úrovni, na jaké hrála před přerušením kariéry. Celý program je součástí WTA Family Focus Program, jehož cílem je dlouhodobě vytvářet vstřícnější a udržitelnější prostředí pro sportovkyně, které chtějí skloubit kariéru s rodičovstvím.


JAK to celé vzniklo?


Zajímavostí kolem vzniku mateřského fondu WTA je, že s tímto nápadem přišly samy hráčky – konkrétně Rada hráček WTA, která dlouhodobě volala po lepší podpoře v oblasti mateřství. Právě jejich iniciativa odstartovala celý proces a výrazně ovlivnila podobu nové politiky.


Význam hráček samotných v celém procesu zdůraznila i výkonná ředitelka WTA Portia Archer:


„Rada hráček sehrála při utváření této politiky podstatnou roli, a dokonce od nich vzešla. Již nějakou dobu pracovaly na způsobech, jak lépe podpořit hráčskou komunitu v této oblasti mateřských dávek. Chtěly řešit problémy, které s sebou přináší sladění profesionální kariéry a rodinného života, zejména pokud jste profesionální sportovec, kde může být časové okno pro kariéru kratší než v jiných profesích.“


Mateřský fond je součástí širší spolupráce mezi WTA a Public Investment Fund (PIF), která byla navázána v roce 2024. PIF – saúdskoarabský státní investiční fond – je dnes jedním z nejvýznamnějších hráčů ve světě sportovních investic. Kromě tenisu podporuje i fotbal, bojové sporty, e-sporty a další disciplíny.


Vznik fondu je výsledkem společné vize WTA a PIF: investovat do budoucnosti ženského sportu a vytvořit prostředí, které umožní hráčkám uspět jak na kurtech, tak v osobním životě.K tomu se vyjádřila i viceprezidentka PIF pro akce a sponzoring, Alanoud Althnayan:


„Cílem partnerství PIF je budovat prosperující budoucnost na všech úrovních sportu a vytvářet pozitivní společenský dopad v celosvětovém měřítku. Toho je dosahováno spoluprací s podobně smýšlejícími organizacemi, jako je WTA, které sdílejí vizi, účel a hodnoty PIF. Mateřský fond PIF otevírá nové cesty k mateřství a zároveň vytváří inkluzivnější prostředí, kde se sportovkyním může dařit v profesním i osobním životě.“


dlouhodobý dopad fondu


Očekává se, že Mateřský fond PIF WTA přinese dlouhodobý dopad na ženský tenis a stane se zásadním prvkem podpory pro současné i budoucí generace hráček. Jeho cílem je umožnit tenistkám lépe zvládat náročnou rovnováhu mezi profesionální kariérou a osobním životem – a to nejen po finanční, ale i psychologické stránce. Zakladatelé fondu věří, že tato iniciativa přivede k tenisu více žen, a zároveň těm, které už na okruzích působí, umožní si bez obav vzít potřebné volno – bez rizika, že by to znamenalo konec jejich kariérního postupu.


Zavedení fondu je ale také důležitým signálem směrem k ostatním sportovním organizacím, a to nejen ženským. Ukazuje, že komplexní mateřská podpora má v profesionálním sportu své místo, a že je možné nastavit systém, který bere ohled na životní etapy sportovkyň – a přesto jim umožňuje zůstat konkurenceschopnými na nejvyšší úrovni. Ve světě, kde je kariéra sportovců často vnímána jako časově omezená a intenzivní, představuje tento krok inspirativní precedent – a potenciální začátek pozitivních změn napříč celým sportovním spektrem.

Comments


bottom of page